ירידת ערך

ירידת ערך

ערכו של נכס מושפע מגורמים רבים, חלקם נשמעים הגיוניים וחלקם יכולים להיות מפתיעים במיוחד. לעתים, נכס יכול להיות קיים במקום במשך שנים רבות ושינוי בטופוגרפיה בסביבתו ובשינויים פיזיים ותכנונים שבו יכולים להוביל לירידת ערכו – שמאי מקרקעין הוא הגורם המוסמך להערכת ירידת הערך.

בעלי הנכסים חייבים לדעת אלו גורמים יכולים להשפיע על השינוי וחייבים לדעת כיצד עליהם להתנהל במקרה של שינוי הצפוי בסביבתם. קונים הנמצאים בהליך של חיפוש נכס או משא ומתן, צריכים לפנות אל שמאי מוסמך אשר יבדוק עבורם את השווי האמתי של הנכס ויבדוק כי אין כל ליקויי בניה וגורמים נוספים אשר יכולים להשפיע על ערך הנכס בפועל. כמו כן שמאי מקרקעין מכין חוות דעת לבית משפט בגין ירידת ערך ופגיעה במקרקעין.

הגורמים אשר יכולים להוביל אל ירידת ערך הדירה

ישנם גורמים רבים אשר יכולים להוביל אל ירידת ערך דירה כמו: פגיעה בדירה עצמה מבחינה פיזית (נזילה, בעיית חשמל, בעיות רטיבות ובעיות דומות הנובעות מכשלים של קבלן), פגיעה בסביבה של הדירה בשל נזקים שנגרמו באזור או בשל בניה וישנם עוד גורמים אשר יכולים להישמע מפתיעים ובהם שכנים מסוימים, קרבה אל הכביש וגורמים אחרים שיוצרים רעש.

לדוגמה לירידת ערך בגין מפגע רעש: במחקר אשר נערך על ידי מחלקת מחקר באגף שומת המקרקעין שבמשרד המשפטים עלה כי כל עלייה של דציבל אחד מוביל להפחתה בערך הנכס בשווי של 1% כלומר, אפשר לראות שישנה ירידת ערך רעש מכביש וברגע שנבנה כביש חדש ובמיוחד כביש שמהווה ציר ראשי, הדירה עשויה לאבד מערכה.

טיפול במקרה של ירידת ערך דירה

לפני כל שינוי בדירה ובסביבתה יש לבדוק כיצד הדבר ישפיע על הערך של הנכס. שיפוץ, שדרוג ועיצוב, אלו פעולות אשר יכולות להשפיע לטובה על המחיר של הדירה. פעולות רבות אשר אינן מתבצעות על ידי בעל הנכס, יכולות להוביל לירידה בערך וחשוב להבין כי אין מדובר במצב שיש להשלים עמו.

רגע לפני פניה לגורמים משפטיים, יהיה עלייך לדעת אם הפעולות השונות אכן פגעו בערך הדירה או לא. לשם כך עלייך לפנות אל שמאים המתמחים בתחום הערכת ירידת ערך נכס ושיוכלו לספק עבורך גם חוות דעת מומחה לבית משפט אם יהיה לך צורך בכך. לאחר שיהיה לך את כל המידע הנחוץ כדי לדעת אם הפעולות השונות בסביבת הדירה שלך פוגעות בערך או לא, תהיה לך אפשרות לדעת כיצד להתקדם ולפעול.

פיצוי בגין ירידת ערך דירה

ישנן דוגמאות שונות אשר מצביעות על כך שנושא ערך הדירה משמעותי וחשוב. הערכת ירידת ערך דירה תתבצע על ידי השמאי ולאחר מכן הגורמים הרלוונטיים יוכלו לדון בנושא ולקבוע כיצד לפצות בגין אותה ירידה (הסכמה על פיצוי יכולה להתבצע בתוך כותלי בית המשפט ומחוצה לו דרך גישור והסכם בין הצדדים).

פעמים רבות מתבצעים שינויים בתכנית הבניה ושינויים אלו משפיעים לא רק על הסביבה העירונית אלא על סביבת המגורים ומכאן על שווי הנכס. מקרים של הרחבת כבישים, אישורי הקמת מרכזים מסחריים, צמצום המרחב הציבורי ומתן אישורים להקמת מבנים נוספים, כל אלו יכולים להיות עילה לערעור ובקשת פיצוי וכדי לעשות זאת יש לפנות לשמאי ולקבל חוות דעת מקצועית על מנת לקבל פיצוי בתהליך.

מקרים נוספים הם ליקוי בניה אשר יכולים להוביל לקבלת פיצויים, גם כאשר אלו תוקנו ודוגמה לכך אפשר לראות במקרה של פרשת אשכר נגד שיכון ופיתוח. בה שמאי מקרקעין ערך חוות דעת לבית משפט. בפרשה זו קיבל בית המשפט את דעת השמאי אשר טען כי הליקוי, אף על פי שתוקן, ישפיע על ערכו העתידי של הנכס ועל כן נקבעו פיצויים על סך 10,000 דולר לטובת התובעים.

ירידת ערך הנכס

חשיבותו של השמאי ומידת הניסיון שלו

השמאי הוא בעל המקצוע אשר יכול להעריך את שווי הנכס ואם השווי נפל בשל שינויים שונים שהתקיימו בסביבה או בשל ליקוי בניה. השמאי יוזמן לצורך הערכת נכס לפני רכישה והערכה של פגיעה בערך. השמאי יכול לבצע בדיקות שונות בהן גם לבדוק ירידת ערך מפגע כביש, בשל ליקוי בתהליך הבניה, שינויים בסביבה ועוד.

הניסיון של השמאי חשוב מאד ובמיוחד אם יש צורך גם במתן חוות דעת שתהיה תקפה גם בבית המשפט. יותם כהן, שמאות מקרקעין, עובד עם לקוחות רבים, עם משרדי ממשלה, יזמים, עורכי דין ומתמחה בהערכת ירידת ערך דירה. במידה ויש לך ספק לגביי ערך הדירה, לגביי פעולות אשר יכולות לפגוע בשווי העכשווי או העתידי שלה או שיש לך חשש שמא מתקיימת ירידת ערך מפגע רעש בסביבות דירתך, זה הזמן ליצור קשר וליהנות מייעוץ ראשוני חינם.