שמאות לבית משפט – חשוב לדעת

תחום הנדל"ן הוא תחום דינמי אשר כל הזמן קורה בו משהו ולא פעם יש צורך להוכיח את שווי הנכס או הקרקע ולא רק לצורך רכישה או לצורך קבלת משכנתא אלא גם לצורך הכרעה בבית משפט. שמאות לבית משפט יכולה לעסוק בתחומים שונים בתוך השמאות והתפקיד של השמאי הוא לספק את חוות הדעת המבוססת על נתונים אמתיים ובצורה שתאפשר לעורכי הדין ולשופטים לקבל החלטה.

מצבים בהם יש צורך להזמין שמאי

ישנם מצבים שונים בהם מומלץ להזמין שמאי לצורך מתן חוות דעת מומחה לבית משפט ובין היתר אפשר לבקש את חוות הדעת במקרים הבאים:

  • מצבי סכסוך הנוגעים לנכס – כאשר ישנם שני צדדים אשר מחזיקים באופן משותף בזכויות (זהות או חלקיות) על הנכס, ייתכן שיהיה צורך לפתור סכסוך בצורה משפטית. הסכסוך יכול להיות על רקע פירוק שותפות, גירושין וירושה.
  • ליקויי בניה – לא פעם בסיום עבודת הבניה מתגלים ליקויים. חלקם מתגלים מיד ואחרים מתגלים בתקופת המגורים הראשונית. מקרים רבים מגיעים לבית משפט ותפקידו של השמאי הוא לספק חוות דעת לבית משפט כך שזה יוכל לקבוע מגיע לך פיצויים ובאיזה גובה.
  • דיור מוגן – במקרים של מגורים בדיור מוגן לא פעם יש צורך לענות על הסוגיה מהן הזכויות של הדייר וכמה הן שוות מבחינת אחוזים ומבחינה כלכלית. השמאי יכול לתת את דעתו בנושא ולסייע לבית המשפט לדון בכך.

ההבדלים בין שמאות לבין חוות דעת

השמאות עוסקת בכל מה שנוגע להערכת שווי נדל"ן. היא יכולה להיות שימושית לצורך קבלת משכנתא, יכולה לשמש לצורך קבלת החלטה אם לרכוש נכס או קרקע והיא מציגה את העובדות הקיימות ללא התייחסות אל הנושא המשפטי.

כאשר יש צורך במתן חוות דעת מומחה, על השמאי עוסק בנושא מורכב יותר ועליו להכיר היטב את הסוגיות השונות שבהן עוסקת השומה המבוקשת. השמאי עצמו אינו דן בסוגיה המשפטית (שהרי זהו תפקידו של השופט ותפקידם של עורכי הדין) אך לצורך מתן חוות דעת יהיה עליו להכיר את הפסיקות השונות אשר התקיימו בתחום ויהיה עליו להבין את המשמעות של עבודתו ויכולתו להשליך על הפסיקה העתידית.

מה כוללת חוות הדעת

בעת הכנת חוות הדעת על השמאי לזהות את הנכס, לתאר כיצד הוא נראה ולתאר את סביבתו. עליו לפרט למי יש זכויות על הנכס ואיזו בעלות יש לו עליה. על השמאי לתאר מהו המצב התכנוני של הנכס ואם יש צורך בכך יהיה עליו לציין אם ישנו תכנון לשנות את ייעוד הקרקע. חלק מחוות הדעת יכולה לדרוש ציון שווי הנכסים באזור.

בנוסף לכל אלה, על השמאי למסור פרטים על עצמו, הידע שלו, ההכשרה שלו בתחום ועליו לפרט מתי נערכה השומה. אם הדבר רלוונטי, ימסור השמאי בתוך חוות הדעת גם מידע על אפשרויות השימוש בנכס, אפשרויות השינוי העתידי ויצרף מסמכים כמו גם צילומים שיכולים לסייע לחוות הדעת.

שמאי מקרקעין לבית משפט – חשוב לדעת

בעת בחירת שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט חשוב לדעת כי פעמים רבות יהיה על השמאי לתת עדות בנוסף לכתיבת חוות הדעת שלו. כיוון שכך חשוב לשים לב כי השמאי לא רק כתב בעברו חוות דעת בתחום הנדל"ן אלא חשוב לבדוק אם יש לו ניסיון במתן עדות במסגרת בית המשפט. בבדיקת העבודות הקודמות של השמאי והיכולות שלו, יש לבדוק כיצד הכין חוות דעת בעבר, איזה ניסיון יש לו במתן עדות בעל פה ויש לבדוק את ההכשרה שלו.