שמאי דירות

שמאי דירות

שמאי שמעריך שווי של דירות מגורים הוא שמאי מקרקעין מוסמך.
שמאי מקרקעין מוסמך בודק את כלל הפרמטרים של הנכס כדי לקבוע את שווי השוק של הנכס.

כאשר שמאי מקרקעין שמעריך שווי דירה הוא עורך מספר רב של בדיקות בין היתר הוא בודק: את  מצבו המשפטי של הנכס, את הנושא המשפטי של הנכס בבעלות / חכירה, או מנהל, אולי חברה משכנת.  רמת הגמר של הנכס / מצבו הפיזי ורמת הגמר של הנכס כל נושא הרישוי וההיתר של הנכס האם נבנה ע"פ היתרי בנייה, האם קיימים ליקויי בנייה בנכס, האם ישנם חריגות בניה. כמובן שהשמאי בודק את המצב התכנוני של הנכס אם קיימים זכויות הבנייה, האם יש תבע"ות אשר משפיעות על השווי של הנכס. ועוד ועוד…

אדגיש בצורה ברורה כי שמאי מקרקעין הוא הסמכות היחידה לקבוע שווי של נכס החל מדירת מגורים ועד קרקעות לתעשייה.

ישנם מספר מקרים בהם נצטרך חוות דעת של שמאי מקרקעין לדוגמה כאשר יש לערוך חוות דעת לבית משפט , כאשר רוצים להתקזז על עלויות בניה בין שכנים, הערכת שווי של דייר מוגן / דמי מפתח , הערכות שווי לפירוק שיתוף.

למה חשוב לקחת שמאי מקרקעין בבדיקה לפני רכישת נכס

ישנם מקרים בהם שמאי המקרקעין מעריך את שווי הנכס אשר נרכש בסכום נמוך ממחיר העסקה, וזה יכול לגרום לבעיות מהותיות ללקוחות מול הבנקים או מול המוכר וזאת מכמה סיבות, אקח דוגמה של לקוח המגיע עם הרף הנמוך למימון העסקה דהיינו נכון לכתיבת שורות אלו 25% משווי הנכס במקרה של דירת מגורים ראשונה, ושווי השוק של הנכס אותו העריך השמאי נמוך משווי העסקה בפועל. יוצא מצב שאין באפשרות הרוכש לעמוד בתנאי התשלום והוא צריך לבטל חוזה דבר אשר יכול לגרום להוצאות גבוהות עקב ביטול חוזה ועוגמת נפש. מקרה נוסף אם לקוח צריך שיעור מימון נמוך מ 60% משווי העסקה אך בעקבות הערכת השווי של שמאי הבנק שיעור המימון שלו עובר את רף ה 60%, כך שהרביות שהבנק גובה ממנו קופצים בצורה משמעותית ויכול להסב נזק כלכלי לרוכש ואולי אף לגרום לעסקה להיות לא כלכלית.

לפיכך יש חשיבות רבה לערוך שומה של הנכס לפני חתימת חוזה ולבצע בדיקה טרום רכישה.