ירידת ערך בגין ליקויי בניה

שווי הנכס נקבע על פי פרמטרים שונים ותפקידם של השמאים הוא להעריך את השווי ולבדוק אם ישנם גורמים שונים אשר יכולים להשפיע על המחיר של הנוכחי של הנכס והמחיר העתידי שלו. מרכיבים שונים נבחנים בתהליך השמאות ואחד מהם הוא ירידת ערך דירה בשל ליקויים אשר התקיימו בתהליך הבניה.

בשונה מירידת ערך רעש מכביש, שהיא ניכרת לכל אדם שבוחן את האזור, תהליך הבניה יכול להיראות על פניו תקין לחלוטין, אך פעמים רבות הליקויים מתגלים בחודשים הראשונים למעבר ואלו יכולים לכלול בין היתר גם ליקויים באיטום, במערכת החשמל, המים ועוד. לעתים כמובן הליקויים מתגלים מיד כיוון שהם גלויים לעין ונוגעים למפרט המוזמן מראש.

ירידת ערך הנכס

כיצד יש לפעול במקרה של ליקויי בניה?

השלב הראשון הוא לבדוק אם מתקיימת ירידת ערך בגין ליקויי בניה. פעולה זו תתבצע על ידי שמאי מקרקעין ולא בעל מקצוע אחר. כלומר, אדריכל ומהנדס אינם יכולים להיות בעלי המקצוע אשר ייתנו חוות דעת על שווי הנכס אלא רק שמאי אשר הוסמך לכך. במקרה של ליקוי יש לבדוק את השפעתו על ערך הדירה ולבצע פעולות לתיקון ולבדוק קבלת פיצוי בגין ירידת ערך דירה.

את התיקונים של הליקוי יבצע הקבלן או שהוא ישלם לבעל הנכס בשל התיקון. עם זאת, אין די בתשלום זה ופעמים רבות במקרה של ליקוי וקבלת מפרט שונה מזה שסוכם בחוזה, תהיה לך אפשרות לקבל גם פיצוי עבור שווי ערך הנכס. הערכת ירידת ערך הנכס תוכל לסייע לך לדעת כיצד עלייך לפעול.

פסק דין בנושא ירידת ערך בגין ליקויי בניה

ישנם פסקי דין רבים אשר עוסקים בתחום הפיצוי בגין ליקויי בניה ומבט עליהם מראה כי הפיצויים ניתנים לא רק במקרה של ליקויי שלא תוקן אלא גם לאחר שהליקוי תוקן וזאת כיוון שנכס אשר היה בו ליקוי שווה פחות מנכס חדש. דוגמה לכך אפשר לקרוא בפסק דין שבפרשת עמיגור ניהול נכסים בע"מ נגד יצחק מאיוסט ו-39 אח'. פסק הדין בפרשה זו קבע כי התיקונים אינם פיצוי מספיק במקרה של ליקוי וכי על התובעים לקבל פיצוי כפול, גם למימון עלות התיקונים וגם פיצוי על ירידת ערך הדירה.

ירידת ערך דירה לא רק בשל ליקויי בניה

ישנם גורמים שונים אשר יכולים להוביל לירידה של ערך הנכס. למשל, אפשר לראות ירידת ערך מפגע רעש כאשר בסביבת הנכס נבנו מבנים שיכולים ליצור רעשים קבועים או בשל כביש ראשי שהורחב או נסלל בקרבה. כמו כן, הפחתה בשטחים הציבוריים לטובת מבנים והקמת מבנים ציבוריים אשר לא היו בתכנית העירונית המקורית, יכולים גם הם להוביל לירידה בשווי הנכס.

כדי להעריך את השווי והשינוי יש לפנות אל שמאי המתמחה בתחום ואחד שיוכל להכין, אם יהיה צורך בכך, גם חוות דעת מומחה לבית משפט. לבחירת השמאי יש משמעות והיא יכולה להשפיע עלייך בקבלת הפיצויים הראויים.

בחירה נכונה של השמאי

בחירה נכונה של שמאי בירושלים או בכל הארץ יכולה להשפיע על הפיצוי בגין ליקוי הבניה ועלייך לבדוק את הניסיון הקודם של השמאי, מיהם לקוחותיו ומיהם הקולגות שלו. כמו כן, חשוב מאד שיהיה לשמאי ניסיון קודם עם מקרים דומים וזאת כיוון שישנם שמאים אשר כלל לא עוסקים בתחום של ירידת ערך אלא מתמקדים בהערכת שווי הנכס (ובמיוחד לצורך קבלת משכנתא).

בשיחה עם משרד השמאות באפשרותך לבקש לקבל שמות של ממליצים וזאת כדי לקבל חוות דעת אמתית על המשרד וכן עלייך לוודא כי יש באפשרות המשרד לבצע עבורך בדיקת ירידת ערך בגין ליקויי בניה, כמו גם לספק לך הערכת ירידת ערך נכס ולהסביר עוד אודות תהליך השמאות.