חלוקת דירה בין יורשים, הערכת הנכס לחלוקה בין יורשים

כאשר אדם מוריש את נכסיו, בין מיטלטלין ובין מקרקעין, לרוב כלל היורשים מקבלים את אותם נכסים בחלק שווה בשווה כך שעשויים להיווצר שיתופים ברכוש. למשל דירה אחת מחולקת בין מספר יורשים.

שיתוף זה נקרא גם מושעא – דהיינו כל אחד  מהיורשים מחזיק בחלק בלתי מסוים של הנכס.

 

הערכת שווי דירה

במצב זה ישנם כמה אפשרויות לחלוקת הנכס בין היורשים:

  • מכירת נכס המקרקעין

במכירת הנכס יחולו על המוכרים היטלים ומיסים שונים כגון היטל השבחה אם קיים, מס שבח שיכול להגיע לסכומים לא מבוטלים, לאחר מכירת הנכס יתחלקו היורשים בכסף בחלקים של כל אחד ואחד.

  • הורשה לאחד היורשים

בהורשה לאחד היורשים ישנם מספר פטורים הנובעים מ "פטור דירת ירושה"  כך שהפטור מקנה ליורש המקבל את הדירה פטור ממס שבח ופטור ופטור חלקי ממס רכישה (תשלום של 1/3 משיעור המס). כך שכדאי ליורשים להעביר הלאה את הנכס לאחד היורשים ולא למכור אותו לצד ג'.

הערכת הדירה

כדי לדעת כמה דירת המגורים או נכס המקרקעין הזה היה שווה נכון וראוי להיעזר בשמאי מקרקעין, שמאי המקרקעין עורך לכלל היורשים שומת מקרקעין מלאה ומפורטת כדי שיוכלו לדעת כמה כל נכס ונכס שווה בשוק החופשי.
שמאי המקרקעין נותן חוות דעת מהמנה על כלל הפרטים החל מ נתוני זיהוי הנכס, מצב פיזי, סביבת הנכס, אם קיימים מפגעים באזור הנכס, סקירה מלאה על כלל נתוניו (שטחים, בינוי קומה וכ"ו), המצב המשפטי – ובעלויות, נתוני התכנון, בדיקת הרישוי – אם הנכס נבנה בהיתר או שקיימים חריגות בניה לאחר כל אלו השמאי בוחן את כל נתוני ההשוואה והעסקאות שנעשו בסביבה ומשכלל את כלל הנתונים.

 

קביעת שווי נכס

לאחר ששמאי המקרקעין משכלל את כלל הנתונים של הנכס זאת הוא קובע את שווי השוק – הגדרת שווי השוק היא הגדרה של – "קונה מרצון למוכר מרצון". ניתן ללמוד יותר על איך מעריכים נכס מקרקעין במאמר שכתבתי לקריאת המאמר לחץ כאן.

 

למה דווקא יותם כהן

משרדנו יותם כהן שמאות מקרקעין מוביל בתחומו ומתמחה בנכסי מקרקעין והערכת נכסים באזור ירושלים והסביבה, בשמאות מקרקעין במעלה אדומים, בשמאות מקרקעין בתל אביב ועוד.
משרדנו מעניק יחס אישי וקשוב לכלל הלקוחות ופועל להערכת הנכסים למיטב הבנתנו המקצועית ואינו מתחייב מראש על שווי כל שהוא.