דמי מפתח ודיירות מוגנת

לקריאת חומר מעמיק יותר על דמי מפתח ניתן ללחוץ על הקישור

מה ההבדל בין דמי מפתח לדמי שכירות? מיהו דייר מוגן על פי החוק? איך מעריכים שווי של דמי מפתח ומתי כדאי להתייעץ עם שמאי מקרקעין?

חוק הגנת הדייר משנת 1972 קובע כיצד צריכים להתנהל בעלי בתים ודיירים מוגנים. לפי החוק, חובותיו של בעל הבית הן בין היתר לדאוג לאספקת שירותים בסיסיים כמו ניקוי חדר מדרגות, תאורה, ריקון בור ביוב וכן הלאה. במקביל, יש הגבלות שחלות על בעל הבית מול זכויות הדייר ובהן גם הנושא של דמי מפתח. חשוב לפיכך להתייעץ עם איש מקצוע בנוגע להבדל בין דמי מפתח לדמי שכירות וכדאי שיהיה לו ניסיון בתחום של שמאות מקרקעין.

לנכס שלך מגיע את הטוב ביותר

שירותי יותם כהן שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן מיועדים לבעלי בתים ודיירים מוגנים שמתגוררים בדמי מפתח. סל שירותי השמאות של משרדנו כולל הגשת חוות דעת לבתי משפט, הערכת שווי דירות מגורים ונכסי מקרקעין, התנהלות מול רשות מקרקעי ישראל ועוד. אנו מבינים את הקשיים שלך ביכולת להעריך את זכויותיך וניצול היתרונות של דמי מפתח ויכולים לסייע לך גם בהתמודדות כבעל דירה מול דייר מוגן ולהפך כדייר מוגן מול בעל הדירה.

המאפיינים של דמי מפתח

החוק בישראל מגדיר דמי מפתח כתמורה המתקבלת עבור מגורים שהיא אינה דמי שכירות. את התמורה נותנים בעבור שכירות של דירה מושכרת, בקשר לקבלת החזקה או להחזרת החזקה בנכס. כמו כן, החוק מאפשר לדייר לשלם דמי שכירות מופחתים לאחר תשלום דמי מפתח ובכל מקרה הם אינם מהווים תחליף לדמי שכירות. כמו כן, הדגש הוא על כך שתמורת תשלום של חלק משווי הנכס יקבל הדייר זכות קבע לגור בנכס כל חייו וכל עוד יעמוד בחובות וכן לצאצאיו, הכרה עמוקה של החוק והפסיקה הם הבסיס להבנת הזכויות של כל דייר בין אם מדובר בחנות המוחזקת בדמי מפתח ובין אם מדובר בדירה המוחזקת בדמי מפתח – ולכן את דמי המפתח צריך להעריך באופן מדויק.

הערכת שווי לגביית דמי מפתח

הדרך הטובה והאמינה ביותר לקבוע את שוויו בשוק של נכס מקרקעין הוא לערב שמאי. שמאי מקרקעין מומחה יכול לא רק לתרום מניסיונו לבעלי דירות בהתנהלות שוטפת מול דיירים בדמי מפתח, אלא גם לספק עבורם אינדיקציה אמינה עבור ערכו הכספי של הנכס. מבחינת בעלי בתים ודירות, הוצאה חד פעמית על שירותי שמאות היא השקעה משתלמת לטווח הקצר והארוך.

חשיבות המלצות בבחירת שמאי מקרקעין

היתרונות של שמאי מקרקעין בהערכת גובה דמי מפתח היא המקצועיות שלו. הבעיה היא שלרוב בעלי הדירות אין את הידע או הניסיון הנדרשים על מנת להעריך שווי נכסים שלהם וגם הערכתם אינה קבילה כחוות דעת מומחה לבית משפט, הפתרון במצב כזה הוא לקבל את שירותיו של שמאי מקרקעין מוסמך.

כך מוצאים שמאי מקרקעין מומלץ

כיום כבר לא צריך להתאמץ בשביל למצוא שמאי מקרקעין מומלץ ולשדרג את יכולת הטיפול בנושא המורכב של דמי מפתח. אפשר לערב חברים, קרובים ובני משפחה ויש גם מידע באתרי האינטרנט וברשתות החברתיות. בעלי נכסים יכולים לתאם פגישת היכרות לא מחייבת עם השמאי בנכס שאותו צריך להעריך ולשאול על ניסיון ותחומי התמחות. לבסוף, על הלקוח לדרוש חוות דעת שמאית מפורטת לפרטי פרטים ועומדת לרשותו הזכות לשאול על סעיפים לא מספיק ברורים.

מנסה להעריך דמי מפתח? בשביל זה אנחנו כאן!

שירותי שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן של יותם כהן ירכזו עבורך את כל הפתרונות להערכת שווי דמי המפתח ו/ או זכויות הדייר המוגן. כדי להעריך את שווי הנכס בצורה מדויקת אפשר לחייג עכשיו 050-2010464 לייעוץ ראשוני בחינם על דמי מפתח ונושאים נוספים.